English  Русский
Edit Content

Yusuf Ünal Hakkında

21.11.1970 Osmaniye’de doğdu, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra KTÜ tıp fakültesinde tıp eğitimini aldı, İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesinde 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde İhtisasını tamamladı.

İletişim Bilgileri

Kubital Tünel Sendromu

Kubital Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromundan sonra en sık rastlanan sinir sıkışma sendromudur. kol, ön kol, ellerin sinirlerini sağlayan 3 önemli sinirden (diğerleri radial, median) biride boyun bölgesinin en alt omurları arasından çıkan dirseğin iç tarafından geçerek, ön kolun iç yanını (serçe parmak tarafı), serçe parmağı ve yüzük parmağının yarısının sinirlendirilmesini sağlar. ayrıca bu sinir elin iç kaslarının sinirlendirilmesini de sağlar.

Sebepleri nelerdir?

Dirseğin maruz kaldığı sürekli ve tekrarlayıcı zorlanmalar, dirseğin bir yere çarpması, kırık sonrası, romatizmal hastalıklar, osteoartritler (kireçlenmeler) en sık rastlanan sebepleridir.

Belirtileri nelerdir?

El ve ön kolun serçe parmak tarafında ağrı ve karıncalanmalar ve dirsekte ağrı olur. ayrıca sinirin dağılım alanında uyuşma, duyu kaybı, üşüme olabilir. bu bölgedeki kaslarda ve elin iç kaslarında kuvvet kaybı ve atrofiye (incelme) bağlı olarak pençe el görülebilir.

Teşhis; muayene, röntgen ve emg verilerine göre konulur. boyun fıtığı ve kireçlenmeleri, torasik çıkış sendromları, akciğerin üst kısımlarını tutan kitlelerden ayırt edilmelidir.

Tedavisinde; dirsek hareketleri sınırlandırılır. bunun için dirsek atele alınabilir (ekstansiyon pozisyonunda). sinirin geçtiği bölge yumuşak yastıklarla desteklenir. sinirdeki ödem ve irritasyonu azaltmak için kortikosteroid enjeksiyonları ve fizik tedavi uygulanır. ilerlemiş vakalarda cerrahi olarak dekompresyon (sinire ilan baskını kaldırılması) yapılmalıdır.

Randevu Sistemi

24 Saat

Randevu

Alabilirsiniz

Randevu Formumuzu eksiksiz doldurarak bizlerden 24 saat boyunca randevu alabilirsiniz. Randevu talebiniz bize ulaşır ulaşmaz. Uygun olan saat dilimi için sizinle iletişime geçilecektir.

21.11.1970 Osmaniye’de doğdu, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra KTÜ Tıp Fakültesinde Tıp Eğitimini aldı. İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesinde 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde İhtisasını tamamladı. Hocamız hakkında daha fazla bilgi almak için Öz Geçmiş Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma : 09.00 - 17.00
Cumartesi : 09.00 - 14:00