Kübital Tünel Sendromu

Kienböck hastalığı
April 2, 2016
Lumbalji (Bel Ağrısı)
April 2, 2016

Karpal tünel sendromundan sonra en sık rastlanan sinir sıkışma sendromudur. kol, ön kol, ellerin sinirlerini sağlayan 3 önemli sinirden (diğerleri radial, median) biride boyun bölgesinin en alt omurları arasından çıkan dirseğin iç tarafından geçerek, ön kolun iç yanını (serçe parmak tarafı), serçe parmağı ve yüzük parmağının yarısının sinirlendirilmesini sağlar. ayrıca bu sinir elin iç kaslarının sinirlendirilmesini de sağlar.

kübital tunel

Sebepleri nelerdir?

Dirseğin maruz kaldığı sürekli ve tekrarlayıcı zorlanmalar, dirseğin bir yere çarpması, kırık sonrası, romatizmal hastalıklar, osteoartritler (kireçlenmeler) en sık rastlanan sebepleridir.

Belirtileri nelerdir?

El ve ön kolun serçe parmak tarafında ağrı ve karıncalanmalar ve dirsekte ağrı olur. ayrıca sinirin dağılım alanında uyuşma, duyu kaybı, üşüme olabilir. bu bölgedeki kaslarda ve elin iç kaslarında kuvvet kaybı ve atrofiye (incelme) bağlı olarak pençe el görülebilir.
kübital tünel
Teşhis; muayene, röntgen ve emg verilerine göre konulur. boyun fıtığı ve kireçlenmeleri, torasik çıkış sendromları, akciğerin üst kısımlarını tutan kitlelerden ayırt edilmelidir.

Tedavisinde; dirsek hareketleri sınırlandırılır. bunun için dirsek atele alınabilir (ekstansiyon pozisyonunda). sinirin geçtiği bölge yumuşak yastıklarla desteklenir. sinirdeki ödem ve irritasyonu azaltmak için kortikosteroid enjeksiyonları ve fizik tedavi uygulanır. ilerlemiş vakalarda cerrahi olarak dekompresyon (sinire ilan baskını kaldırılması) yapılmalıdır.