English  Русский
Edit Content

Yusuf Ünal Hakkında

21.11.1970 Osmaniye’de doğdu, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra KTÜ tıp fakültesinde tıp eğitimini aldı, İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesinde 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde İhtisasını tamamladı.

İletişim Bilgileri

Plantar Fasciit

Plantar Fasciit

Medial kalkaneal tuberositeden kaynaklanan ve ayağın medial anterior kısmında seyreden plantar fascianın enflamasyonu va kalınlaşmasıdır. Çoklukla bir fibröz aponevroz olan bu yapıda repetitif traksiyon stresi sonucu mikro yırtılmalar ve yapışma yerinde zorlanmalar olur. Hastalar çoğunlukla obes ve yakınmalar iki taraflıdır. Sabahları ilk birkaç adımla başlayan gün içinde azalan ve gün bitiminde ortaya çıkan tipik bir ağrı seyri vardır. Parmakların ucunda yürüme, parmak pasif dorsifleksiyonu veya plantar fasya üzerine basmakla ağrı tanıda yardımcı olur. Kalkaneal spur ağrının nedeni değil patolojinin sonucudur.

Topuk ağrısı olanların %50 sinde kalkaneal spur görülebilir. Ancak topuk ağrısı olmayan populasyonun %16 sında yine kalkaneal spur görülebilmektedir. Ayrıca Du Vries ve Tanz spur origosunun fleksör digitorum brevisin başlangıç yeri olduğunu ve plantar fascia ile ilgisi olmadığını da göstermişlerdir. Bu nedenle tüm kalkaneal spurlar ağrı nedeni olarak değerlendirilmemeli ve şüpheli olgularda yapılacak bir sintigrafi de ortaya çıkacak enflame periostal dokudaki technetium uptake artışı ayırıcı tanı için kullanılmalıdır. Bu bölgedeki diğer bir ağrı sebebi de abduktor digiti quintiye giden lateral plantar sinir dalının medial kalkaneal spur altında sıkışmasıdır ki , tek tedavisi cerrahi serbestleştirmedir. Bu tabloda ağrı daha batıcı ve zaman zaman elektriklenme atakları şeklindedir. Plantar fasciit ve kalkaneal spur tanısında ayak grafileri, sintigrafi ve EMG yardımcıdır. Nonoperatif tedavide NSAİ ilaçlar, ortotik cihazlar ve steroid enjeksiyonları önerilir.

Özel şok absorbe edici (UCBL cup) topuklar ve plastazot oraaai kullanılabilir. Plantar fasciitte polipropilen taban moldları kullanılarak topuk posteromediali yükseltilmek ve medial arkın yükünü azaltmak suretiyle rahatlama sağlanmaktadır. Cerrahi olarak spur eksizyonu çok nadiren (%2-%25 hastada) gerekir. Hastalığın doğal seyri konusunda cesaretlendirilen hastalar tedaviye daha çabuk ve iyi yanıt vermektedirler.

Randevu Sistemi

24 Saat

Randevu

Alabilirsiniz

Randevu Formumuzu eksiksiz doldurarak bizlerden 24 saat boyunca randevu alabilirsiniz. Randevu talebiniz bize ulaşır ulaşmaz. Uygun olan saat dilimi için sizinle iletişime geçilecektir.

21.11.1970 Osmaniye’de doğdu, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra KTÜ Tıp Fakültesinde Tıp Eğitimini aldı. İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesinde 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde İhtisasını tamamladı. Hocamız hakkında daha fazla bilgi almak için Öz Geçmiş Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 09.00 - 17.00
Hafta Sonu : 09.00 - 13:00