English  Русский
Edit Content

Yusuf Ünal Hakkında

21.11.1970 Osmaniye’de doğdu, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra KTÜ tıp fakültesinde tıp eğitimini aldı, İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesinde 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde İhtisasını tamamladı.

İletişim Bilgileri

Talusun Osteokondritis

Talusun Osteokondritis

Osteokondritis dissekans (OCD) ayakbileğinde ağrı ve eklem sertliği oluşturan bir sorundur Tüm yaş gruplarında görülebilir. OCD vakalarının çoğunda, genellikle ayak bileği burkulması ve buna bağlı kıkırdak hasarı vardır.

• Ayakbileği yaralanmasına bağlı olarak değişim göstermesine rağmen sıklıkla talusun üst kısmında oluşur Talusun üst kısmı kıkırdak yapıdadır.

Belirtiler

Başlangıçta, OCD diğer ayak bileği burkulma yaralanması gibi davranır.  Ayakbileğinde şişlik ve ağrı hissedilir ve zorlukla ayak bileği üzerine ağırlık verilir.  Başlangıçta radyografi istenir, eğer eklem kıkırdağı kırık hattı belirginse görülebilir, hastada ayakbileğinde şişme ve jeneralize ağrı vardır,

Tanı

OCD tanısı öykü, fizik muayene ile ilk değerlendirme yapılır.  Radyografi ile genellikle ayak bileği (bazen Talar kubbe denilen üst kısım) değerlendirilir.  Bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tarama gibi özel testler lezyonu değerlendirmede daha etkili yöntemlerdir.

Tedavi

Cerrahş Dışı Tedavi

Ocd tedavisi için  altı hafta ayakbileği immobilize edilir ve koltuk değneği kullanarak ayakbileğine yük binmesi engellenir, eğer iylieşme tesbit edilirse bu şekilde takip edilir.

Cerrahi Tedavi

Eğer sorun erken tanınmıyorsa, kemik parçası ve iyileşme olmayabilir sorunlara neden devam edebilir.  Cerrahi bu noktada semptomları azaltmak için gerekli olabilir.

Ameliyat genellikle ayakbileğine girilerek ( öncelikle artroskopik yöntem tercih edilir ) kırık parça çıkarılır ve debridman ve drilling ( delme ) işlemi uygulanır burada amaç kan damarlarının defekt içine doğru büyümesi ve fibröz kıkırdakla defektin dolması sağlanmasıdır    Sonunda kusuru dışında bu yeni skar dokusu alanı doldurur ve ayak bileğinde daha kolay hareket sağlar.eğer defekt çok büyükse, açık cerrahi yöntem kullanılarak mozaik plasti denilen kıkırdak transferi yöntemi kullanılabilir.

Rehabilitasyon

Muhtemelen en az altı hafta boyunca koltuk değneği kullanmanız gerekmektedir, radyografik yöntemlerle takip yapılır

Hastalara ayakbileği splinti verilir, ve rehabilitasyon programına alınır, Fizyoterapist yardımıyla ayak bileği hareketleri geliştirilir

Randevu Sistemi

24 Saat

Randevu

Alabilirsiniz

Randevu Formumuzu eksiksiz doldurarak bizlerden 24 saat boyunca randevu alabilirsiniz. Randevu talebiniz bize ulaşır ulaşmaz. Uygun olan saat dilimi için sizinle iletişime geçilecektir.

21.11.1970 Osmaniye’de doğdu, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra KTÜ Tıp Fakültesinde Tıp Eğitimini aldı. İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesinde 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde İhtisasını tamamladı. Hocamız hakkında daha fazla bilgi almak için Öz Geçmiş Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 09.00 - 17.00
Hafta Sonu : 09.00 - 13:00